Rok 2010
W styczniu 2010 r. Stowarzyszenie wydało własny kalendarz propagujący działalność Stowarzyszenia oraz zachęcający do wpłat 1% na naszą organizację.
6 czerwca 2010r.odbył się Festyn Integracyjny „Powitanie Lata”.
Festyn dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej zorganizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy Miś, odbył się zaś na terenach zielonych OSiR ul. Parkowa 3 w godzinach od 15.00 do 19.00.
Festyn prowadzili członkowie Stowarzyszenia „Miś” oraz harcerki z gimnazjum ze Starego Pola. Imprezę plenerową rozpoczął występ podopiecznych ze świetlicy edukacyjno- terapeutycznej „Z Misiem przez świat”. W czasie festynu można było zobaczyć także występy takich zespołów artystycznych jak:
Pomiędzy występami było przygotowanych wiele ciekawych atrakcji. Chętni mogli przejechać się bryczką, pojeździć konno. Dzięki uprzejmości strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Malborku dzieci i młodzież mogła popatrzeć na świat z wysoka- z podnośnika koszowego. W czasie festynu na przybyłych gości czekały kiełbaski z grilla, ciepłe i zimne napoje, domowe wypieki a także lody i ciastka. Podczas festynu wszyscy mogli brać udział w wielu konkursach gdzie na każdego czekały nagrody. Aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w tej plenerowej imprezie dało im wiele satysfakcji, zapominali o swoich niedyspozycjach i bawili się wraz z innymi bez żadnych ograniczeń i zahamowań.
W okresie od 10.03.2010r. do 22.12.2010r. dzieci i młodzież uczestniczyła w kolejnej edycji projektu: „Miś uczy się pływać”. Dzięki temu projektowi dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie i ruchowo z terenu Malborka i powiatu malborskiego miała możliwość aktywnego wypoczynku i relaksu poprzez ruch w wodzie.
18 czerwca odbył się integracyjny „Piknik konny”. Celem pikniku było integrowanie dzieci podczas zabawy, kultywowanie wspólnego śpiewania przy ognisku oraz dostarczenie dzieciom i młodzieży pozytywnych emocji związanych ze spędzeniem wolnego czasu w gronie rówieśniczym.
27 września grupa młodzieży z naszego Stowarzyszenia pojechała na wycieczkę do Ryjewa. Celem wycieczki było gospodarstwo agroturystyczne, gdzie młodzież uczestniczyła w zajęciach ogrodniczych. Zbierano warzywa, owoce oraz zioła. Z owoców młodzież na miejscu przygotowała kompot. Spotkanie zakończyło się ogniskiem.
Rok 2009
Kwiecień, maj, czerwiec 2009- wyjazd grup dzieci do Aquaparku w Sopocie. Ogółem w czterech wyjazdach wzięło udział 52 dzieci. Podczas zajęć dzieci wykazywały się dużą aktywnością ruchową. Z wielkim zapałem wykonywały ćwiczenia i brały udział w proponowanych przez instruktora zabawach w wodzie. Z godnym podziwu zacięciem pokonywały własne lęki przed głęboka wodą. Wspólna zabawa w wodzie powodowała, że dzieci czuły się odprężone, uwierzyły we własne możliwości, chętnie wzajemnie się mobilizowały do pokonywania trudności w rekreacji wodnej. Pozytywne emocje jakich dostarczały zajęcia na basenie jeszcze długo utrzymywały dzieci w dobrym nastroju i samopoczuciu co potwierdzali rodzice dzieci.
W sezonie od marca do grudnia 2009 dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczała na zajęcia na basenie miejskim- jest to wieloletnia już kontynuacja programu „Miś uczy się pływać”. Głównym założeniem programu było podniesienie zorganizowanej aktywności ruchowej dzieci, przeciwdziałanie izolacji i monotonii życia poprzez zajęcia na basenie oraz umożliwienie nauki pływania. Dzięki tym zajęciom mogliśmy promować zdrowy styl życia a dzieci oswajały się z wodą i zwiększały swoje zaufanie do własnych możliwości.
16 czerwiec 2009 roku odbył się „Piknik konny z Misiem” dla członków Stowarzyszenia „Miś” oraz zaproszonych, niestowarzyszonych rodzin z dziećmi z Powiatu Malborskiego. Podczas spotkania dzieci miały możliwość jazdy na koniu, uczestniczyły w konkursach sportowo- sprawnościowych z nagrodami, grały w piłkę, kometkę, hula- hop. Mogły wspólnie pobawić się na świeżym powietrzu. Podczas pikniku wszyscy skorzystali z poczęstunku w formie grilla i słodyczy. Piknik zorganizowany został z funduszy Stowarzyszenia.
Wrzesień 2009 roku odbył się „Żywa lekcja przyrody - zioła” w Ryjewie dla członków Stowarzyszenia „Miś” oraz zaproszonych, niestowarzyszonych dzieci i młodzieży Powiatu Malborskiego. Ognisko i pieczenie kiełbasek połączone z grami i zabawami sprawnościowymi. Mogły wspólnie pobawić się na świeżym powietrzu. Lekcja przyrody zorganizowana została z funduszy Stowarzyszenia.
Rok 2008
Od kwietnia do czerwca 2008 r. Odbyły się trzy wyjazdy - „Miś w Aquaparku”. Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, ruchowo oraz z niepełnosprawnością sprzężoną z terenu miasta Malbork i powiatu. Te wyjazdy jak zwykle dostarczyły uczestnikom mnóstwo zabawy i radości. Śmiechu i dokazywania w wodzie nie było końca. Nikt się nie oszczędzał i każde dziecko spędziło na wodnych harcach cały przeznaczony na to czas. Pływanie, zjeżdżalnie wodne, relaks w jacuzzi – tego żadne z dzieci nie zapomni. Oczywiście po takim wysiłku wszyscy poszliśmy na „małe co nieco” do Mc`Donalda.
24 i 25 maja 2008 r. odbyła się piąta edycja festynu integracyjnego „Wielka Majówka” dla osób niepełnosprawnych Powiatu Malborskiego oraz wszystkich mieszkańców miasta, współfinansowana przez PFRON. W dniu 24.05. dzieci i młodzież niepełnosprawna uczestniczyła w psychopedagogicznej jeździe konnej, która dała możliwość odczuwania przez dziecko niepełnosprawne poczucia smaku sukcesu, przeżywanie radości, satysfakcji, przyczyniła się do wzrostu dobrego samopoczucia, relaksacji, zapewniła kontakt z przyrodą. W czasie spotkania dzieci wraz z rodzinami korzystały z poczęstunku (grill, napoje, słodycze) oraz prowadzonych przez wolontariuszy zabaw ruchowych.
W drugim dniu festynu tj. 25.05. wśród licznych atrakcji były występy artystyczne, turnieje rycerskie, konkursy sportowo- sprawnościowe z nagrodami, przejażdżki konne , loteria fantowa, ognisko i grill, lody i słodkie wypieki dzieci z Klubu Misia, pokaz wozu strażackiego. Poprzez organizację tej plenerowej imprezy Stowarzyszenie Pomocy „Miś” dostarczyło dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom możliwości udziału w wydarzeniu o charakterze kulturalno- rekreacyjnym. „Wielka Majówka” przyczynia się do popularyzowania problemów związanych z niepełnosprawnością dzieci i młodzieży w naszym mieście, rodzinom dzieci niepełnosprawnych zaś umożliwia na nawiązywanie kontaktów, wymianę doświadczeń, często wzajemną pomoc.
28. maja 2008 wycieczka do Olsztyna- realizacja projektu „Miś w Olsztynie”. Zwiedzanie miasta Olsztyn, seans w planetarium, Bowling- zabawa i relaksacja. Dzieci i młodzież niepełnosprawna miała okazję zdobywać nową wiedzę o astronomii w planetarium, pokonywała obawy i rozwijała zainteresowania nową dla nich atrakcję sportową jaką jest gra w kręgle. Podnosiła umiejętność kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, poznawała zasady gry.
01.06.2008 Klub Misia jedzie do teatru. Z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie Pomocy Miś zorganizowało dzieciom wyjazd do teatru w Elblągu autokarem na przedstawienie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość nie tylko obejrzenia sztuki w prawdziwym teatrze z prawdziwymi aktorami ale także zwiedzić kulisy teatru, przymierzyć niektóre stroje w garderobie aktorów, wejść na scenę i zdobyć kilka autografów. Ten wyjazd to były niesamowite wrażenia i emocje, stojąc na scenie każde z dzieci czuło się przez prawdziwym aktorem.
Kolonia socjoterapeutyczna dla „Misia” 14-23 sierpień 2008r. Turnus ( 2 tygodnie) odbył się w ośrodku wypoczynkowym „Bumerang” w Kątach Rybackich. Projekt obejmie dzieci i młodzież w wieku od 7 - 25 lat. W czasie turnusu odbywały się wszelkie możliwe formy zajęć- od pływania w morzu pod opieką ratowników po opalanie się, konkursy na najpiękniejszy zamek z piasku, spacery po lesie, wycieczki do latarni morskiej w Krynicy Morskiej i rezerwatu kormoranów. W czasie niepogody lub popołudniami dostępne były gry stołowe a nawet bilard. Szczególna atrakcja i największym wyzwaniem dla uczestników kolonii była ściana wspinaczkowa dostępna na naszym ośrodku. Cała nasza kolonijna grupa bardzo zaprzyjaźniła się z Panią Anią (właścicielką ośrodka) oraz wszystkimi pracownikami, którzy bardzo o nas dbali a nawet rozpieszczali.
„Powiat bez granic” 23.08.2008 impreza integracyjno- rekreacyjno- kulturalna organizowana przy współpracy Stowarzyszenia Pomocy „Miś” i Starostwa Powiatowego Malbork. Szereg przewidzianych na ten dzień zabaw rekreacyjnych i kulturalnych dostosowanych było do wieku oraz niepełnosprawności dzieci i młodzieży z całego Powiatu Malborskiego, umożliwiały aktywne uczestniczenie w zabawie. Efektem integracyjnej imprezy „Powiat bez granic” było popularyzowanie problemów osób niepełnosprawnych i ich rodzin, przeciwdziałanie tendencjom izolacji osób niepełnosprawnych a także dostarczenie pozytywnych emocji, przeżyć i wrażeń podczas wspólnej zabawy. Wystawa wytworów prac dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z „Klubu Misia” pozwoliła na zaprezentowanie mieszkańcom Powiatu Malborskiego wyjątkowych uzdolnień i zainteresowań osób niepełnosprawnych, potrzebujących wielorakiego wsparcia.
Impreza integracyjna „Dzień pieczonego ziemniaka”- 18 wrzesień 2008 r. odbyła się na terenie hipodromu w gospodarstwie rolnym Konpol- Węgry. Celem powyższego spotkania było wzmocnienie i rozwijanie poczucia własnej wartości, pewności siebie, wiary we własne siły i możliwości dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, dostarczenie możliwości nawiązania kontaktów i przyjaźni rówieśniczych, rodzicom zaś na wymianę doświadczeń z zakresu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Podczas imprezy dzieci miały zapewnioną przejażdżkę bryczką konną, i konno, wspólne biesiadowanie, śpiewanie piosenek i pieczenie kiełbasek i ziemniaków w ognisku, konkursy i zabawy związane ze świętem pieczonego ziemniaka. Spotkanie integracyjne było współfinansowane przez PFRON.
Grudzień-styczeń 2008- udział w XVII Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Podczas festiwalu członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w zbiórce funduszy na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Miś.